“Καινοτόμες προσεγγίσεις μάθησης και διδασκαλίας με όραμα ένα σύγχρονο σχολείο για όλους”

Το Σχολείο μας, στην προσπάθειά του να αποκτήσει έναν ευρωπαϊκό προσανατολισμό και να ανταποκριθεί στις σύγχρονες απαιτήσεις του 21ου αιώνα, από τον Οκτώβριο του 2022 μέχρι τον Μάρτιο του 2024 υλοποιεί σχέδιο κινητικότητας του προγράμματος ERASMUS+, Δράση ΚΑ1 Μαθησιακή Κινητικότητα Ατόμων – ΚΑ122 Κινητικότητα Προσωπικού Σχολικής Εκπαίδευσης, με τίτλο «Καινοτόμες προσεγγίσεις μάθησης και διδασκαλίας με όραμα ένα σχολείο για όλους».

Για την επίτευξη των στόχων που έχουμε θέσει στο σχέδιό μας, θα συμμετέχουμε σε δύο προγράμματα. Το πρώτο με τίτλο “Education in Finland and Estonia – Original Best Practices Benchmarking” επικεντρώνεται στη σύγκριση των εκπαιδευτικών συστημάτων της Φινλανδίας και της Εσθονίας, που θεωρούνται πρότυπα στον ευρωπαϊκό χώρο, μιας και τα τελευταία χρόνια κατατάσσονται στις υψηλότερες θέσεις αξιολόγησης του ΟΟΣΑ στο διαγωνισμό PISA . Τα αναλυτικά προγράμματα, οι δεξιότητες του 21ου αιώνα, οι συνδυαστικές δεξιότητες ψηφιακής τεχνολογίας, επικοινωνίας και συνεργασίας, οι αρχές της ενταξιακής εκπαίδευσης είναι κάποια από τα βασικά αντικείμενα που θα γνωρίσουν οι εκπαιδευτικοί. Το δεύτερο, με τίτλο “ A European School for All Children”, αφορά την επιμόρφωση εκπαιδευτικών πάνω στη συνεκπαίδευση μαθητών διαφορετικών ομάδων (μειονότητες, μετανάστες, ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες). Τα μαθήματα θα εστιάσουν στην ενταξιακή εκπαίδευση, στην ανάπτυξη δημοκρατικών αξιών, στην εξασφάλιση ίσων ευκαιριών μάθησης, στη χρήση νέων τεχνολογιών και στη προώθηση της συνεργασίας μέσα από ευρωπαϊκά προγράμματα.