Ανακοινώσεις Γενικά

Συμμετοχή του Δημοτικού Σχολείου Αβδήρων σε πρόγραμμα ERASMUS+ KA1

«Ένα Ευρωπαϊκό Σχολείο για όλους»

Το Δημοτικό Σχολείο Αβδήρων ολοκλήρωσε το πρόγραμμα  ERASMUS+, Δράση ΚΑ1 Μαθησιακή Κινητικότητα Ατόμων – ΚΑ122 Κινητικότητα Προσωπικού Σχολικής Εκπαίδευσης, με τίτλο «Καινοτόμες προσεγγίσεις μάθησης και διδασκαλίας με όραμα ένα σχολείο για όλους». Η τελευταία κινητικότητα πραγματοποιήθηκε στο Δουβλίνο της Ιρλανδίας από 19/06 μέχρι 24/06, όπου τρεις εκπαιδευτικοί, ο Αθανάσιος Αγοραστός, η Αγγελική Βάβουρα και η Ιωάννα Βελκοπούλου, παρακολούθησαν το επιμορφωτικό σεμινάριο με θέμα «A European School for All» που διοργανώθηκε από τον επιμορφωτικό φορέα EuropassTeacher Academy. Σκοπός του σεμιναρίου ήταν να έρθουν οι εκπαιδευτικοί σε επαφή τόσο στη θεωρία όσο και στην πράξη με νέες μεθόδους και πρακτικές για τη διαχείριση μιας ποικιλόμορφης τάξης, την εξασφάλιση ισότιμης πρόσβασης στο αναλυτικό πρόγραμμα για όλους τους μαθητές, την κατανόησης των μαθητών βάσει δημοκρατικών αξιών και την ανάπτυξη διαπολιτισμικής συνείδησης. Σημαντική ήταν η ανταλλαγή απόψεων και εμπειριών με εκπαιδευτικούς που συμμετείχαν στο πρόγραμμα από την Ιταλία και την Ισπανία.